שונית תמר - לראשונה באילת! שונית ניסויית מתוכננת למבקרים

 

שוניות אלמוגים הן מסביבות החיים הרב גוניות ביותר על פני כדור הארץ ומשווים את מגוון ועושר המינים החיים בהן לזה של יערות הגשם הטרופיים. בנוסף ליופיין, רבגוניותן וחשיבותן הביולוגית, שוניות האלמוגים הן מוקד משיכה ממעלה ראשונה עבור תיירים. השונית האילתית הינה ערך טבע ייחודי עקב היותה מהשוניות הצפוניות בעולם. תנאי המחייה של השונית באילת מותאמים מאוד לצורכי גדילת אלמוגים, כמעין "חממה" מוצלחת.

מפרץ אילת עובר גידול עצום במספר התיירים המגיעים אליו מדי שנה. תיירות זו היא מקור ההכנסה החשוב ביותר לאורך חופי המפרץ בישראל, ירדן ומצרים.

בנוסף לענפי תיירות מסורתיים כמלונאות, מסעדות , תיירות חוף ונופש, פותחו ענפי תיירות המיועדים במיוחד לבאים לראות את שוניות האלמוגים.

 

 

הבעיה:

שוניות האלמוגים ותעשיית התיירות בצפון מפרץ אילת סובלות מבעיה משותפת. מספר המבקרים רב ואילו גודל השונית הינו מוגבל וקטן מידי. לחץ אנושי ישיר גורם לנזק חמור לשונית. ברוב המקרים נגרם הנזק לאלמוגים ללא כוונה רעה, אך הפגיעה בשונית היא ממשית. בשל ריבוי המבקרים, אין שונית האלמוגים יכולה להתגבר על הנזקים הנגרמים לה והיא הולכת ודועכת. כך נוצר מצב עגום בו דווקא אותם תיירים, האוהבים את הים ואת החיים בו, הולכים ומשמידים את הסביבה המושכת אותם. אחת הבעיות היא מחסור באתרים (צלילה/שחיה) בהם יוכלו המבקרים להכיר וליהנות מהים ומעושר החיים בו. עקב כך הם, המבקרים, מצטופפים על שוניות האלמוגים המועטות והורגים אותן, פיזית. באם לא תינקט פעולה מהירה, זוהי רק שאלה של זמן עד אשר ישתנו תנאי הגידול המעולים בצפון מפרץ אילת לבלי הכר, השונית תיהרס כליל; ובכל הנוגע לאילת, תוסר העיר מעל מפת הצלילה והתיירות העולמית. גופים רבים מכירים בבעיה ומחפשים דרכים לפתור אותה.

 

 

למה שונית מלאכותית?

פתרון אפשרי אחד הוא הגבלת מספר האנשים בקרבת האלמוגים. פתרון זה ננקט כיום בהוואי וכן בחלק משמורת חוף אלמוג באילת. כמובן שגישה זו פוגעת ישירות בתעשיות התיירות והצלילה. פתרון אפשרי אחר הוא הוספת שוניות ואתרי צלילה חלופיים אשר יפזרו את הקהל ויקטינו את הלחץ מעל השונית הטבעית. פרוש הדבר- בניית שוניות מלאכותיות.

 

והמטרה...

להקים שונית אלמוגים מלאכותית שתמשוך את קהל המשנרקלים והצוללים במפרץ אילת ותסייע בהורדת העומס על השונית הטבעית. על מנת להקים שונית מלאכותית כחלק מתכנית כללית לתיקון ושימור השונית, שלא תהפוך למיזם פרטי אשר ישאף לרווח ולו גם על חשבון הסביבה הטבעית, הרכבנו צוות מומחה שיתמקד דווקא בחלקה השני של מטרת הפרוייקט. דהיינו, לסייע בהורדת העומס מעל השונית הטבעית ושיפור סביבת החיים הימית. מטרת הקבוצה תהא לפתח יכולות בנייה של שונית מלאכותית בעלת קנה מידה גדול, לתכנן ולהקים תשתיות שונית מיחידות מבנה ייחודיות ומפסלים ויצירות אומנות שייבנו להצבה מתחת למים תוך שימוש בטכנולוגיות חדשניות. שונית ייחודית זו תהיה נגישה לשחיינים וצוללים, תשמש כמשאב תיירותי מהמעלה הראשונה, תדגים יכולת לפיתוח אזורי המשתלב בסביבה הטבעית ותקדם פיתוח ידידותי לסביבה. הנחיה ומעקב מדעיים ילוו את השונית המלאכותית ויסיעו בהתפתחותה המהירה. הצלחת הניסוי עשויה לפתוח צוהר ראשון מסוגו לכיוון הצלת השונית במפרץ אילת.

 

שונית תמר נתונים:

השונית מורכבת משישה מודולים זהים בעלי מבנה מורכב המצוי בצורת מתאר של קובייה שפאותיה באורך 2 מטרים. גוף המודול עשוי מתערובת בטון מיוחדת שבו עורבבו חומרים נוספים שנמצאו מתאימים להתפתחות חסרי חוליות ימיים. פני השטח של המודול מחוספסים ובעלי נקבים וחריצים רבים שיאפשרו הצמדות קלה ומקומות מסתור רבים לבעלי החיים השונים. בנוסף לאלו נקדחו כ-1000 חורים בהם יושתלו בעתיד הקרוב אלמוגים שגודלו מבעוד מועד במשתלות אלמוגים שונות. חיבור המבנים נעשה ע"י מוטות ברזל מגלוון שיהפוך את המודולים למבנה גדול בעל "שתי קומות" שאורכו וגובהו כ- 4 מטרים. בלב השונית הוצב "עץ" תמר. הפתחים במבנה המודול נחסמו ע"י סורגי מתכת שימנעו כניסת צוללים ומשנרקלים משיקולי בטיחות ושמירה על סביבת השונית. הצבת השונית הינה בגדר ניסוי מדעי אך היא פתוחה לקהל הרחב אשר מוזמן ליהנות מאתר הצלילה החדש בפאתי חוף אלמוג.

 

 

 

לרווחת התיירים, למען הטבע

שונית תמר מיועדת לכולם, אין תשלום בכניסה, אין איסור על צלילות, אין דרישות מיוחדות. עם זאת ברצוננו להדגיש מספר כללי התנהגות באתר החדש:

 

מה עוד אתם יכולים לעשות למען הסובב הימי?

כל צולל מוזמן לצלול בשונית תמר. אנו מקווים כי השונית תהווה אתר אטרקטיבי ומעניין שימשוך אתכם שוב ושוב לצלול בו. השתדלו להימנע ככל הניתן מצלילה בשטח שמורת חוף אלמוג ובפרט באיזור חגורת השונית המצוי בין הגדר הצפונית של השמורה והגשרים.

שימרו מרחק של לפחות 1 מטר מהשוניות והסלעים.

 

בברכת צלילה בטוחה והנאה מירבית!

עמותת שונית.

 

 

הטקסט באדיבות עמותת שונית (ע"ר) - עמותה לפיתוח ושימור הסביבה הימית.

 

 

שונית תמר בחדשות:

לכתבה מאתר אוניברסיטת בן גוריון

לכתבה בחדשות ערוץ 2

 

לחץ לעיון בכרזת הסבר על שונית תמר

 

מעוניינים בצלילה או שנירקול מודרך בשונית?

צרו עימנו קשר tamarinfo@TheDiver.co.il